payday loans
Archive | Shqip RSS feed for this section
Promovim libri në Londër për krimet serbe ndaj shqiptarëve, 29 shtator 2014

Promovim libri në Londër, për krimet serbe ndaj shqiptarëve, 29 shtator 2014

Ambasada e Republikës së Kosovës në Londër dhe Bashkësia Shqiptare ‘Faik Konica’ në Britani të Madhe organizojnë promovimin e veprës publicistike dokumentare: “Terrori i Serbisë Pushtuese mbi Shqiptarët 1844-1999” dhe filmit dokumentar: “Rrugëtimi i një libri nëpër botë” të autorit Prof. Dr. Nusret Pllana. Promovimi mbahet të hënën më 29 shtator 2014, në: Regent’s University [...]

Read full story Comments { 0 }
Taborri i kampanjes "Jo", duke festuar menjehere pas shpalljes se rezultateve ne Glasgow.

Skocia tha “Jo”!

Dje gjatë referendumit të pavarësisë, Skocia votoi që të vazhdoj qëndrimin në Mbretërinë e Bashkuar, pasi që votuesit vendosmërisht refuzuan pavarësinë. Nga rezultatet e votimit nga 32 rrethet e Skocisë, kampanja “Jo” fitoi 2,001,926 vota, kurse taborri “Po” 1,617,989 vota. Kryemnistri i Skocisë, Alex Salmond, thirri për unitet dhe kërkoi nga partitë unioniste që këtij [...]

Read full story Comments { 2 }
Makina e aksidentuar ne Kroaci ku dyshohet qe te aksidentuarit te jene shqiptare nga Kosova

Vdesin në aksident trafiku në Kroaci babai me dy fëmijë, dyshohet të jenë shqiptarë nga Londra

Tre anëtarë të një familje britanike pesë anëtarëshe, kanë vdekur dje tragjikisht në një aksident të rëndë trafiku në afërsi të Dubrovnikut, në Kroaci. Të vdekur janë babai më dy fëmijë e që dyshohet të jenë shqiptarë nga Prizreni, dhe po udhëtonin nga Londra për Kosovë me makinë. Dy anëtarët e tjerë të familjes, e [...]

Read full story Comments { 1 }
Parku i garave te kuajve ne Northampton , ku dyshohet te kete ndodhe therrja me thike me 25 korrik 2014.

Shqiptari i therrur me thikë në Northampton, dërgohet urgjentisht në spital me helikopter

Një hulumtim policor ka filluar para katër ditësh pasi që dy meshkuj, ku njëri besohet të jetë shqiptar, u therrën me thikë në një fushë të garave të kuajve në Northampton të Anglisë. Personi i therrur më keq e që besohet të jetë shqiptar, është 19 vjec, dhe është kuptuar të ketë marrë lëndime në [...]

Read full story Comments { 0 }
Rita Ora vs The Vamps

Nesër në “Pop Slam” të CBBC, Rita Ora vs The Vamps, flasin ambasadorët shqiptarë

Me datën 22 korrik 2014, ora 09.00 (sipas kohës së Londrës) televizioni CBBC (Children BBC) do të transmetoj një emision të titulluar: “Rita Ora dhe The Vamps shkojnë kokë-për-kokë në tri runde” (“Rita Ora and the Vamps go head-to-head in three rounds.”) I njëjti emision përsëritet prap në ora 16.30, në të njëjtën ditë. Ky [...]

Read full story Comments { 0 }
Pamje e njeres nga protestat e shumta qe u mbajten ne Maqedoni dhe vend tjera ne lidhje me padrejtesite ndaj shqiptareve te Maqedonise.

Nesër në Londër, protestë në përkrahje të kërkesave për drejtësi të shqiptarëve të Maqedonisë

Nesër, me 12 korrik 2014, në Londër do mbahet një protestë në përkrahje të kërkesave për drejtësi dhe barazi të shqiptarëve në Maqedonisë. Protesta do të zgjasë nga ora 12.00 – 14.00, para Ambasadës së Maqedonisë. Adresa: 75-83 Buckingham Gate, London SW1E 6PE. Kjo protestë është organizuar nga organizata dhe aktivistë individual të shqiptarëve të [...]

Read full story Comments { 0 }